Прогнозата на ОПЕК за 2050 г.: Оптимистични основи и бъдещи сценарии за петрола

Махмуд Бабан

На 24 септември 2024 г. Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) публикува годишния си доклад, World Oil Outlook – 2050. Докладът изразява силен оптимизъм за бъдещето на петрола, като прогнозира увеличаване както на търсенето, така и на предлагането от страните производителки на петрол, въпреки нарастващата нестабилност в различни аспекти.

Докладът от 290 страници очертава търсенето и предлагането на пазара за всички видове енергия въз основа на три основни обосновки и три различни сценария. Всеки раздел обаче поставя особен акцент върху бъдещето на петрола, особено в отговор на последните публикации на Международната агенция по енергетика относно конвенционалната енергия и петрола.

За разлика от прогнозата на Международната агенция по енергетика за бъдещето на петрола, ОПЕК прогнозира 24% увеличение на търсенето на енергия до 2050 г., основно движено от страните извън ОИСР, като Индия и Китай са основните допринесли за този скок. Според ОПЕК въглищата ще бъдат единственият енергиен източник, който ще отбележи спад в търсенето през следващите 25 години, докато глобалното ежедневно търсене на петрол се очаква да достигне 120 милиона барела на ден.

В този анализ ние оценяваме оптимизма на ОПЕК за бъдещето на петрола, като сравняваме неговите сценарии и бази с данни от Световната банка, ООН и Международния валутен фонд, предоставяйки критична гледна точка към очакваните промени в глобалния енергиен пейзаж.

Основи на повишено търсене на петрол – 2050 г

ОПЕК очертава три ключови основи, движещи прогнозираното нарастване на търсенето на петрол: растеж на населението, глобална икономическа експанзия и урбанизация. До 2050 г. се очаква тези фактори не само да поддържат, но значително да повишат търсенето на петрол и конвенционални енергийни източници. В резултат на това ще са необходими допълнителни 17,4 трилиона долара инвестиции за пробиване на нови кладенци и разширяване на капацитета за производство на нефт. Според данни на ООН световното население е достигнало 8,2 милиарда през 2024 г. и се очаква да нарасне до 9,7 милиарда до 2050 г. Докладът на ОПЕК отразява тази прогноза, отбелязвайки, че по-голямата част от този ръст на населението ще се случи извън страните от ОИСР.

Урбанизацията ще играе значителна роля в стимулирането на търсенето на енергия и петрол, като ОПЕК прогнозира, че над 6,6 милиарда души ще живеят в градове до 2050 г. Според последния доклад на Световната банка 56% от световното население, или 4,4 милиарда души, в момента живеят в градски райони. До 2050 г. този брой се очаква да се удвои, надминавайки прогнозата на ОПЕК, като седем от всеки десет души живеят в градовете и допринасят за 80 процента от растежа на световния БВП. Това увеличение на градското население се изразява и в нарастваща работна сила, която се очаква да достигне 6,6 милиарда, като 870 милиона нови работници ще навлязат на пазара на труда.

Оптимизмът на ОПЕК по отношение на бъдещето на петрола също се корени в очакваното разширяване на световната икономика, което се различава от прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ). Според ОПЕК се очаква световната икономика да расте с 2,9% годишно до 2050 г., със забележим темп на растеж от 3,7% извън ОИСР и 1,6% в нея. Този икономически растеж ще доведе до удвояване на световната икономика, нараствайки от $165 трилиона през 2023 г. до $358 трилиона до 2050 г.

Всъщност единствената съществена разлика между ОПЕК и другите световни институции се крие в третата обосновка. Например, Международният валутен фонд (МВФ) прогнозира, че световната икономика ще расте с 2,4% годишно до 2050 г., което е само с 0,5% по-ниско от прогнозата на ОПЕК.

Сценарии за увеличено бъдещо търсене на петрол

Очаква се глобалното търсене на енергия да нарасне с 24% през следващите 25 години, основно движено от развиващите се нации, като само Индия допринася с 30% за това общо търсене на енергия. ОПЕК прогнозира, че глобалното търсене на петрол ще нарасне от 102,2 милиона барела на ден до 120,1 милиона барела на ден до 2050 г. В средносрочен план се очаква дневното търсене на петрол да достигне 112,3 милиона барела до 2029 г.

Организацията очертава два допълнителни сценария за бъдещето на петрола. Първият сценарий се фокусира върху ролята на технологията за намаляване на емисиите на въглероден диоксид и нейното въздействие върху енергийния пазар по отношение на търсенето и потреблението. При този сценарий, ако емисиите на въглероден диоксид бъдат ограничени и средното покачване на глобалните температури е ограничено до 2 °C, световното търсене на петрол ще се стабилизира на над 100 милиона барела на ден до 2040 г., преди да спадне до 96 милиона барела на ден. Това представлява разлика от 24 милиона барела на ден в сравнение с първоначалния сценарий на ОПЕК.

Вторият сценарий, наричан справедлив растеж, предполага, че насърчаването на справедлива икономика и подобряването на благосъстоянието на развиващите се страни ще доведе до повишено търсене на всички форми на енергия. При този сценарий се очаква глобалното търсене на петрол да достигне 115 милиона барела на ден до 2030 г., като ще продължи да расте, докато достигне 127 милиона барела на ден до 2050 г. Това показва, че търсенето на петрол ще бъде с 2 милиона барела на ден по-високо през 2030 г. и 7,1 милиона барела на ден повече през 2050 г. в сравнение с първия сценарий.

Заключение

Търсенето на всички форми на енергия, с изключение на въглищата, се очаква да нараства с различни темпове до 2050 г. Според Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), както и Международната агенция по енергетика, възобновяемите енергийни източници, особено слънчевата и вятърната, ще отбележат значително покачване – прогнозира се да се увеличи с 445% от 2023 г. до 2050 г. Когато се приравни към петрола, това увеличение се превръща в скок от 9,6 милиона барела на ден до 52,4 милиона. Освен това се очаква природният газ да претърпи второто по големина увеличение на търсенето на енергия, надминавайки това на петрола, което се очаква да нарасне с 16,7 милиона барела на ден през този период.

Освен това се предвижда глобалното търсене на петрол и газ да съставлява 53% от общото потребление на енергия в света до 2050 г., като само петролът представлява приблизително една трета, или 29%, от общата енергия. Прогнозата на ОПЕК за повишено търсене на петрол рязко контрастира с прогнозите на Международната агенция по енергетика (МАЕ) и Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA). Например, сценарият Net Zero на МАЕ предвижда търсенето на петрол да достигне 55 милиона барела на ден до 2050 г., което представлява по-малко от половината от най-лошата прогноза на ОПЕК за бъдещето на петрола. Освен това МАЕ ще публикува своя годишен доклад, озаглавен World Energy Outlook 2024, на 16 май, който се очаква не само да се разминава с констатациите на ОПЕК, но потенциално да им противоречи изцяло.

При сравняване на тазгодишния доклад с миналогодишния, прогнозата за търсенето на петрол показва възходяща тенденция. В доклада от 2023 г. се предвижда глобалното търсене на петрол да достигне 102 милиона барела на ден до 2030 г.; обаче докладът за 2024 г. ревизира тази цифра на 103,1 милиона барела на ден. Освен това през следващите две десетилетия, за 2045 г., миналогодишният доклад изчислява, че глобалното търсене на петрол ще нарасне до 106,1 милиона барела на ден, докато тазгодишният доклад повишава това очакване до 108,5 милиона барела на ден. Това постоянно нарастване на бъдещото търсене на петрол се дължи на икономическия растеж на развиващите се страни, нарастването на населението и урбанизацията.

Сценариите се основават на прогнози за нарастване на населението, икономическо развитие и урбанизация, като същевременно отчитат технологичния напредък и геополитическите промени. Очевидно е, че дългосрочните перспективи за енергийния сектор остават нестабилни, представяйки значителни възможности и предизвикателства. Ключова сред тях е необходимостта от поддържане на баланс между устойчиво развитие, справедлив растеж и осигуряване на енергия за 1 милиарда души по света, които все още нямат достъп до електричество. Освен това фактори като изменението на климата и развитието на изкуствената инфраструктура ще повлияят на всички сценарии през следващите десетилетия.

Тази информация се разпространява по споразумение между „Приятели на Арабския свят“ и Rиdaw Research Center.

Сподели

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Do not copy!