Сайтът е създаден за журналисти, учени, дипломати, активисти, студенти и писатели
И най-вече за онези от тях, които живеят в Близкия изток или поддържат активна връзка с приятели и роднини там.
За нас - История
„Приятели на Арабския свят“ е сдружение с нестопанска цел, основано през 2011 г. от екип от екперти с професионален опит в Близкия изток и Северна Африка (БИСА). Учредяването на организацията е подтикнато с цел по-добро разбиране на последиците от т.нар. „Арабска пролет“ в България, която от 2007 г. е неизменна част от Европейския съюз. До началото на 2020 г. организацията служи като платформа за посредничество при установяване на сътрудничество между публични институции в България и техни контрагенти от арабските държави – правителствени институции, неправителствени организации и търговско-икономически институции за осъществяване на проекти от взаимен интерес. От началото на 2020 г. предприехме нов подход, който да ни доближи повече до определението „мозъчен тръст“ (think-tank). По този начин се стремим да допринесем за запълването на една празнина в българското публично пространство.
От началото на своето създаване „Приятели на Арабския свят“ успешно си сътрудничи с различни институции и организации. В резултат на положените усилия бяха сключени двустранни споразумения за сътрудничество с Дипломатически институт и АРАБИС. Организацията има изградено партньорство и с Института по социология „Иван Хаджийски“.
През годините „Приятели на Арабския свят“ взе участие в:
2012


V Регионален атлантически лагер REACT 2012
2012


„Възможности за сътрудничество между Балканите и Иран“, публична лекция в МВнР
2012


„Черна гора – поемане по пътя на преговорите“, публична лекция в МВнР
2013


Проучвания в Кралство Мароко
2013


Проучване в Ливан
2014


Проучвания в Кралство Мароко
2014


Консултиране на задгранични арабски представителства в България
2014


„Кризата в Сирия и Ирак – последици за Близкия изток, България и Европа“, публична лекция на Софийски форум за сигурност.
2015


Конференция „Приоритети на Латвия при председателсвото на ЕС“
2015


„Сайед Котб и радикалният ислям“, семинар, организиран от Институт по социология „Иван Хаджийски“
2015


Семинар към Институт по социология „Иван Хаджийски“ „Близкоизточното измерение на Кипърския въпрос“.
2015


Съорганизатор на Трети българо-румънско-саудитски форум
За нас - Цели
Нашият интерес към Близкия изток и близостта на Арабския свят до границите на България (и Европа) са две важни причини да допринесем в разбирането за това какво се случва там и как протичат процесите, които много често са изопачавани от различни медии – местни и международни. Вярваме, че бъдещето на региона засяга всички нас.
Считаме, че динамично развиващата се обстановка в БИСА не дава отговори, а задава повече въпроси. Нашата основна цел като независим мозъчен тръст е да отговорим частично на това предизвикателство. За постигането на резултат в тази насока се стремим да:
– си съдействаме с неправителствени организации и експерти в страните от Близкия изток и Северна Африка;
– работим чрез академична експертиза за подпомагане и засилване на ролята на страната в развитието на търговско-икономическите, културните и политически взаимоотношения със страните от БИСА;
– инициираме, организираме и вземаме участие в провеждането на съвместни конференции и семинари на неправителствени организации от Арабския регион, както и в изготвянето на аналитични материали относно обстановката в БИСА;
– провеждаме изследвания на терен и организираме семинари, конференции и други форуми, които имат връзка с проблематиката на БИСА и са с участието на водещи специалисти и експерти на национално и международно равнище;
За нас - Екип
Екипът на „Приятели на Арабския свят“ е съставен от активни и силно мотивирани хора, които черпят своята експертиза посредством професионалния си опит, интереси, мрежа от партньорски организации, експерти и кореспонденти в и извън пределите на България.
За нас - Методология
Нашата методология се основава на интердисциплинарен подход, който включва практики от академичната и публицистичната сфери. Изготвяме анализи въз основата на емпирично моделиране на реални проблеми и данни. Използваме мрежа от специализирани методи и експерти в сферата на Близкия изток.