Целенасоченото увеличаване на инвестициите на ОАЕ извън страната се счита за неизменна част от социално-икономическата стратегия на Абу Даби. Според Националната енергийна стратегия на ОАЕ до 2030 г. икономическата структура на страната следва максимално да се балансира спрямо непетролния сектор. Целта е въглеводородната зависимост да не е основен двигател на икономиката.
Главен сегмент от стратегията на ОАЕ е да се насърчава многополярността в сферата на политиката и икономиката. Стремежът е оптимално използване на приходите от петрол и газ, които се инвестират предимно в чужбина в иновации, технологии и стратегически индустрии.
Инвестиции на ОАЕ в Европа
Съгласно своята стратегия ОАЕ закономерно повишава своя интерес към европейския пазар. Емирството активно придобива активи и инвестира в дълго- и средносрочни цели в Стария континент. Приоритетните сектори за инвестиране на капитал от ОАЕ в Европа са недвижими имоти, финанси и банкиране, технологии и иновации, туризъм и инфраструктура.
Недвижими имоти
В сектора на недвижимите имоти арабските инвеститори, или по-точно държавните суверенни фондове, работят активно на обещаващите пазари на водещи европейски столици. Например в края на 2023 г. националният инвестиционен фонд Mubadala от Абу Даби заедно с друг голям емиратски предприемач Alda и американската инвестиционна компания Ares инвестираха около 1 милиард долара в европейска частна платформа за кредитиране на недвижими имоти, разчитайки на годишен ръст на капитала от 2 милиарда долара.
През февруари 2024 г. Aldar обяви друг нов проект в Европа, в който компанията ще инвестира допълнителни $111 милиона. Това е в допълнение към придобиването на London Square за $291 милиона.
Финанси
Що се отнася до финансовия сектор, през 2021 г. Абу Даби получи членство в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Към февруари 2023 г. делът на съвместните инвестиции е $3,32 млрд. (ОАЕ участва с $1,74 млрд. (53%), а ЕБВР – с $1,59 млрд.). По-голямата част от инвестициите (индустрия, търговия, бизнес в земеделието, устойчива инфраструктура и финансови институции) на Абу Даби чрез ЕБВР са насочени към Турция, Египет, Туркменистан и Азербайджан. Може да се твърди, че ОАЕ чрез ЕБВР успя чрез значителни инвестиционни инжекции да създаде лост за влияние върху инвестиционната политика и дневния ред на европейската банкова институция.
Необходимо е да се спомене, че членството на ОАЕ в ЕБВР се случи въпреки предишната съпротива на редица европейски неправителствени организации, които популяризираха проблемите на човешките права като аргумент за предотвратяване на ОАЕ да стане акционер в европейската финансовата институция. Същевременно от самия ЕС продължават инициативите по линия на съвместния диалог с Абу Даби за човешките права.
Технологии, иновации, туризъм и инфраструктура
Що се отнася до областта на технологиите и иновациите, Абу Даби проявява повишен интерес към стартиращи европейски технологични компании, особено тези, специализирани в областта на финансовите технологии, електронната търговия и изкуствения интелект. Като пример за партньорство в този сектор е съвместната инициатива от октомври 2023 г. между ЕБВР и Фонда за иновации „Мохамед Бин Рашид“ (MBRIF). Активната политика за закупуване на патенти и лицензи за модерни технологии е важна част от стратегията на държавните фондове на ОАЕ. Абу Даби са активно ангажирани с привличането на ценни интелектуални и човешки ресурси от Европа, като създават програми за талантливи младежи, които да генерират средства.
В туризма ОАЕ инвестират в най-високия сегмент на европейския туризъм, включително хотели и друга туристическа инфраструктура.
В инфраструктурата инвеститорите от Абу Даби насочват капитал в развитието на европейската транспортна система, жилищно-комуналните услуги и възобновяемата енергия.
Инвестиране в ядрената енергетика
От началото на 2024 г. ОАЕ проявява по-активен интерес към проникване на по-стратегически пазари на европейските страни, включително ядрената енергетика. В края на март 2024 г. стана известно, че Емиратската ядрена енергийна компания проявява интерес към провеждането на преговори за инвестиции в ядрената енергетика в страни от ЕС и Великобритания (Абу Даби и Лондон подписаха Меморандум за сътрудничество в областта на мирната ядрена енергия). Тази стъпка е свързана с логичното намаляване на сътрудничеството между Брюксел и Русия както по отношение на газа, така и в ядрената област. Европейските политици търсят начини за диверсификация на енергийните доставки, както географски, така и по сектори. На този фон разширяването на потенциала на ядрената енергия може да се превърне във важен стабилизиращ фактор за европейската икономика. Предвид чувствителността на темата, преговорите с Абу Даби все още не се афишират, но по всяка вероятност се водят активно при закрити врати.
Споразумение между ЕС и ОАЕ?
На фона на инвестиционната стратегия на Абу Даби в Европа се засилват спекулациите, че петролната монархия се стреми към подписването на търговско споразумение с ЕС, отделно от страните в Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ). На този етап това са непотвърдени сведения. В случай че те се окажат верни, подобно окончателно споразумение може да отнеме години, тъй като Брюксел ще изиска от Абу Даби приемането на законови разпоредби в емирството, които касаят правата на човека и трудовите правоотношения.
Според запознати с материята, ръководството на ОАЕ изразява разочарование от факта, че преговорите за търговско споразумение между ССПЗ и ЕС се проточват във времето. Исторически те започват през 1990 г., но са прекъснати през 2008 г. Засега официалната позиция на Брюксел по въпроса е насърчаването на преговори с арабския блок, а не само с ОАЕ. От Абу Даби имат сходна позиция, която обаче не изключва вариант и за самостоятелно подписване на търговско споразумение.
От една страна, ако ЕС сключи сделка със ССПЗ, това ще даде на компаниите от европейския блок по-добър достъп до това, което днес е шестият по големина експортен пазар на ЕС. От друга страна, по-всеобхватно споразумение може допълнително да отвори държавите – членки на ЕС за инвестиции от държавните фондове на Персийския залив. В същото време ОАЕ (както и ССПЗ) засилват тенденцията за подписване на всеобхватни споразумения за икономическо партньорство с отделни страни.
България и ОАЕ
През последните години ОАЕ се превърна в един от най-перспективните партньори на България в региона на Близкия изток. Следва да се отбележи, че това е единствената държава в рамките на ССПЗ, с която отношенията са издигнати на стратегическо ниво. По тази причина двустранните контакти се задълбочават във всички сфери от взаимен интерес. Поради климатичните и географските особености на ОАЕ, такъв сектор може да бъде и земеделието, където България да допринесе със своята експертиза.
Евентуално самостоятелно търговско споразумение между Абу Даби и Брюксел не би повлияло негативно на българско-емиратските двустранни отношения. Такава договореност може дори да ги засили. Остава отворен въпросът дали ЕС има практическа изгода да фрагментира своите отношения с държавите от ССПЗ, които са потенциален стратегически партньор на Европа при преодоляване на енергийна криза. Подобен бъдещ казус ще изисква оценка както на политическия, така и на икономическия риск.
©„Приятели на Арабския свят“, 2024; Владислав Ропев
Всички права за публикуване на тази статия са запазени за „Приятели на Арабския свят“. Забранено е повторното публикуване или цитиране от нея, частично или изцяло, без получаване на пряко и предварително разрешение от Сдружението, с изключение на ограничени цитати, които отчитат принципите на научните изследвания, за конкретна образователна или изследователска цел, с необходимостта да се позовава на Сдружението като оригинален издател.
Вашият коментар