Терористичната организация „Ислямска държава“ (ИД) обяви в „Телеграм“ канала на своята новинарска агенция „Амак“, че поема отговорност за нападението (22.03 т.г.) срещу концертната зала „Крокус Сити Хол“. По-късно в социалната платформа беше публикувано и видео, което е заснето директно от извършителите по време на терористичната атака. Убитите след атаката са най-малко 139 души, а ранените са над 180. Що се отнася до броя на жертвите, 1/3 са застреляни, а другите се задушават от въглероден оксид вследствие на избухналия пожар в залата. Във връзка с инцидента са задържани общо единадесет души. Арестуваните са осем. Четирима от тях, етнически таджики, са били работници мигранти в Русия.
Във връзка с извършителите на терористичния акт и американски официални лица уточниха, че зад инцидента стои регионален клон на ИД – „Ислямска държава-Хорасан“ (ИД-Х).
Кои са ИД-Х?
Самата организация е известна с извършването на нападения както на територията на Афганистан, така и извън страната. През 2021 г. терористичната организация извършва едно от най-значимите си нападения – на международното летище в Кабул, където загиват 170 афганистански цивилни лица и 13 военни от САЩ. През септември 2022 г. ИД-Х атакува руското посолство в Кабул, като същевременно в свои пропагандни материали заплашва да извърши и нападения на територията на Русия. През януари 2024 г. клонът на ИД е обвинен за извършването на атентат, при който загиват повече от 90 души в южния ирански град Керман. В допълнение може да се спомене, че според доклад (2023 г.) на Съвета за сигурност на ООН ИД-Х се състои от бойци, които са граждани на Пакистан, Иран, Азербайджан, Турция, Русия, Таджикистан, Узбекистан и малък брой арабски бойци от Сирия, които са пътували до Афганистан. Според същия доклад броят им вероятно е между 4000 и 6000 бойци.
Някои експерти по сигурността посочват, че ИД (по-точно ИД-Х) е усетила възможност да се завърне в центъра на международните събития, като извърши атентат на руска територия. Вероятно организацията се е възползвала от това, че Русия е разсеяна от войната в Украйна и голяма част от вниманието и ресурсите на руските силови структури е насочено към бойните действия. Това определено създава благодатна почва за екстремистите. Привържениците на ИД са подтиквани да нанесат удари срещу цели в Русия още в началото на войната в Украйна, описвана от свързани с терористичната организация медии („Ал Наба“) като такава „на кръстоносците срещу кръстоносците“.
Съмнения относно извършителите
От руска страна потвърдиха, че САЩ „по подходящ начин“ е предупредил Москва за планирани терористични атаки, но с уточнението, че „тази информация е откъслечна“. Въпреки лансираните теории в Русия, че зад нападението е възможно да стоят други международни субекти, е важно да се отбележат следните моменти:
1. Разпространението на материали от „Амак“ показва, че има голяма вероятност ИД (или по-точно ИД-Х) да стои зад терористичната атака, а не САЩ, за което липсват ясни доказателства и факти. До известна степен същото важи и за Киев, който едва ли би извършил високопоставена терористична атака срещу мирни цели на територията на Руската федерация. Това е така, защото по този начин Украйна би рискувала своята репутация на фона на продължаващите дискусии на Запад относно мащаба на помощта, която да се предоставя на страната.
2. Данните, които се предават чрез разузнавателните служби за предстоящи терористични атаки, като правило са от „откъслечен характер“. Вероятно е САЩ да са прихванали канал за комуникация на терористите, където е използван „езоповски език“ (елемент от криптографията, който направи възможно да се трансформират съобщения за важни неща в съобщения, които не предизвикват никакви подозрения). Руските власти предприемат мерки след предупреждението на американците, като засилват мерките за сигурност на 8 и 9 март за два концерта в „Крокус Сити Хол“. Когато Вашингтон отправя публично предупреждение към своите граждани, руските власти ликвидират клетка на ИД в Калуга, която е планирала нападение срещу синагога.
Професионалисти ли са извършителите?
Струва си да се отбележи, че извършената атака на 22 март е планирана внимателно (времетраенето ѝ е 12 минути), но не е осъществена професионално, поне според експерти в сферата на сигурността.
Като аматьорски действия могат да бъдат класифицирани следните действия: изтеглянето на терористите със същия автомобил, с който са пристигнали, като по пътя блъскат дете; вероятното им отправяне към украинско-беларуската граница, където, поради военните действия в Украйна, има засилен режим на сигурност от страна на руските сили за сигурност; извършителите не използват маски за лице и се осветяват пред камерите; придвижват се в помещението в една редица, като следват своя водач, който присъства на 8 март за допълнителен оглед на мястото на престъплението; един от извършителите е обезоръжен от посетители; друг губи своя смартфон; през цялото време на терористичната атака в залата има електричество, както и мобилни комуникации
Извършителите, които по всяка вероятност са „аматьори“ от Таджикистан, имат най-вече финансов мотив. Идеологическият, религиозният (сравнително неприемливо от ислямска гледна точка е извършването на агресивни действия по време на свещения месец Рамадан) или политическият са по-слабо застъпени, въпреки че нееднократно привърженици на ИД (ИД-Х) са изпращали сигнали на Москва за нейната „грешна политика в Таджикистан“. Предисторията е свързана със събитията от 2015 г., когато властите в Душанбе забраняват Партията на ислямското възраждане на Таджикистан (ПИВТ), която е обвинена, че е участвала в провалил се опит за преврат. Това поражда недоволството на таджикските кланове от нарушаването от ръководството на Таджикистан на системата за баланс на силите, която се е развила в страната след гражданската война в началото на 90-те години на миналия век и което, според сключено споразумение, е предполагало, че ПИВТ е част от властта. Същевременно Москва разглежда ислямистката партия като заплаха за своите позиции в Душанбе. По този начин може да се обясни, че терорът в Русия се „премества“ от Кавказ в Централа Азия.
Въз основа на гореизложеното могат да се очертаят два извода:
1. Напоследък опитите за извършване на терористични атаки в различни региони на Русия се свързват конкретно с имигранти от региона на Централна Азия. Ако интензивността за планиране на терористични атаки с участието на имигранти от Централна Азия се запази, това ще покаже, че източниците на финансиране на тероризма и неговите клиенти в случая не идват от Близкия изток (Сирия). Най-вероятно те са или в самия Таджикистан, или в Турция. Или и на двете места.
2. Основните финанси за организирането на такива терористични атаки вероятно идват не от хазната на ИД, а от средствата (включително от трафика на наркотици) на онези кланове, които сега са много недоволни от узурпацията на политическата и икономическа власт от клана на президента на Таджикистан Емомали Рахмон. ИД-Х в този случай е просто универсално средство за създаване на „димна завеса“.
Турция и ИД-Х
Материали на ООН, ФБР и документи от турския съд посочват, че ИД-Х, призната за най-значимата съществуваща терористична заплаха в Афганистан, съседните региони и Централна Азия, са използвали Турция за транспортиране на бойци, логистична подкрепа и идентифициране на цели.
В общите случаи бойците на ИД-Х, които избират да пребивават в Турция (в предимно консервативни квартали) се подготвят в конспиративни квартири в различни турски провинции. Снабдяват се с фалшиви афганистански паспорти и документи за самоличност, за да улеснят пътуването до Афганистан през Иран по суша. Производството на тези фалшиви документи за самоличност се извършва в Турция, Сирия и Афганистан. Следва да уточним, че е почти невъзможно бойците от ИД-Х, които прекарват кратко време в Турция, да се радикализират там.
Двама от четиримата таджикски граждани, извършили атаката, са дошли от Турция – Шамсидин Фаридуни (който живее в Красногорск, Русия) и Саждакрам Раджабалисода.
Според наличната информация Фаридуни е пристигнал в Истанбул от Москва със самолет на 20 февруари 2024 г. и се е настанил в хотел в консервативния кв. „Фатих“ на 21 февруари. На 23 февруари в профила си в Instagram той публикува 8 снимки от „Аксарай Истанбул“. Фаридуни, който напуска хотела на 27 февруари, се връща в Русия от летището в Истанбул на 2 март.
Другият арестуван нападател, Саждакрам Раджабалисода, пристига в Истанбул на 5 януари 2024 г., около месец преди Фаридуни, и се настанява в хотел в кв. „Фатих“ в същия ден. Това е хотелът, в който по-късно ще пристигне и ще отседне Фаридуни. Раджабализода обаче открива, че Фаридуни е напуснал хотела в същия ден, в който се е регистрирал. След това на 2 март той се връща в Москва със същия самолет като Фаридуни.
Въз основа на някои от гореизложените факти, свързани с т. нар. „Ислямска държава“, могат да се направят следните (макар и непълни) изводи:
1. В ИД-Х се е оформило сериозно ядро на имигранти от Русия и страните от ОНД. Тези привърженици заемат вече водещите роли в организацията. Ситуацията се утежнява от концентрации в северните части на Афганистан на до 10 000 хиляди местни жители от Централна Азия, които подкрепят ИД-Х.
2. Територията на Русия и нейните банкови структури с висока степен на вероятност се използват за извършване на логистични операции на ИД, в чиито редици действат емигранти от Централна Азия.
Последствия за Русия
Във вътрешнополитически план терористичният акт в „Крокус Сити Хол“ може да влоши положението на мигрантите от Централна Азия в Русия. Това едва ли ще доведе до край на трудовата миграция, защото заради войната в Украйна Руската федерация е изправена пред недостиг на работна ръка и засега няма други източници на евтини работници.
Във външнополитически план терористичната атака няма да повлияе на отношенията между Москва и Душанбе. Русия не би наложила санкции срещу една от малкото ѝ страни съюзници. Ако терористичната атака в „Крокус“ по някакъв начин се отрази на руската външна политика, то най-вероятно това ще се случи в украинска, а не в централноазиатска посока, тъй като официалната позиция на Кремъл е, че има „украинската следа“, а задържаните са просто пионки в ръцете на „враговете на Русия“.
©„Приятели на Арабския свят“, 2024; Владислав Ропев
Всички права за публикуване на тази статия са запазени за „Приятели на Арабския свят“. Забранено е повторното публикуване или цитиране от нея, частично или изцяло, без получаване на пряко и предварително разрешение от Сдружението, с изключение на ограничени цитати, които отчитат принципите на научните изследвания, за конкретна образователна или изследователска цел, с необходимостта да се позовава на Сдружението като оригинален издател.
Вашият коментар