Интревюто с Н. Пр. д-р Мунира Ал Халифа, чийто оригинал е на арабски език, е проведено по повод нейното посещение в България в края на ноември 2024 г.
Н. Пр. д-р Мунира Ал Халифа е дипломат и учен, която понастоящем заема поста на генерален директор на Академията за дипломатически изследвания ,,Мохамед бин Мубарак Ал Халифа“ към Министерство на външните работи на Кралство Бахрейн (с ранг „посланик“).
От 2019 г. Н. Пр. д-р Мунира Ал Халифа е ръководител на Академията и отговаря за развитието ѝ като акредитирана институция. Тя оглавява и главни комисии в министерството, сред които Комисията по назначаване и оценяване и Комисията по дискриминация. Преди това е била на поста председател на Комисията по равни възможности и заместник-директор на Комисията по въпросите за членството в дипломатическия и консулския корпус.
Наред с ръководството на Академията, ролята на Н. Пр. д-р Мунира Ал Халифа включва преподаване на дисциплини като ,,Съвременна история на Бахрейн“, ,,Дипломатически умения“; ,,Критично мислене“, както и ръководене на екип от учени и служители. По-рано е била и съветник за дипломатическите институти.
От 2017 до 2019 г. Н. Пр. д-р Мунира Ал Халифа заема поста на изпълнителен директор на Дипломатическия институт към Министерство на външните работи. Отговаря за ръководството на основни програми и за назначаването и обучението на бахрейнски дипломати. Участвала е и в създаването на Института и изготвянето на изпълнителната му структура в периода 2016-2017 г.
Преди дипломатическия си път, Н. Пр. д-р Мунира Ал Халифа преподава в специалност ,,Международни отношения и политики на Близкия изток“ в Оксфордския университет. През периода 2010-2015 г. получава докторска степен (DPhil) от Оксфорд по „Близкоизточни изследвания“ за дисертация, посветена на бахрейнската идентичност в Бахрейн. Н. Пр. д-р Мунира Ал Халифа е също и „магистър“ (MPhil) по „Международни отношения“ от Оксфорд и „бакалавър“ по „Международни отношения“ от университета „Уебстър“ в Женева.
Ваше Превъзходителство д-р Мунира Ал Халифа, какъв е поводът за посещението Ви в България?
Посещението ми в приятелска Република България е важна стъпка от усилията на Министерството на външните работи за укрепване на двустранните отношения между Кралство Бахрейн и Република България, които са обвързани посредством силни връзки на база сътрудничество и взаимно разбирателство. Главната цел на това посещение беше да се изградят мостове за сътрудничество в различни сфери, особено в тези на дипломацията, културата и обучението. Винаги се стараем да укрепим рамките на обмена на знания и опит между страните ни.
Щастлива съм, че кулминацията на посещението ми бе подписаният Меморандум за сътрудничество между Академията за дипломатически изследвания ,,Мохамед Бин Мубарак Ал Халифа“ и българския Дипломатически институт. Това е важна стъпка, която отразява ангажимента на нашите две страни да заздравят сътрудничеството си в сферата на подготовката и развитието на дипломати. Подписването на този меморандум е плод на дълги усилия на комуникация и координация и потвърждава стремежа на двете държави за дългосрочно стратегическо партньорство, което да служи на общите интереси.
В действителност бях щастлива от домакинството на г-жа Таня Михайлова, директор на българския Дипломатически институт, в тази красива и гостоприемна страна. Горда съм, че с г-жа Михайлова ни свързва едно особено приятелство, градящо се на взаимно уважение и признание. Това посещение беше възможност да обменим гледни точки около най-добрите начини за развитие на общи подготвителни програми и да определим нови аспекти за бъдещото сътрудничество.
Госпожа Таня Михайлова е изключителна личност и голям професионалист. Водещата ѝ роля за укрепването на сътрудничеството между двете наши институции има голяма тежест за успеха на това посещение.
Освен подписването на меморандума, по време на моя престой имах няколко ползотворни срещи с редица български длъжностни лица, най-значимата от тях със служебния министър на външните работи на Република България г-н Иван Кондов. С него обсъдихме възможни области на сътрудничество и в други сфери, като образование и културен обмен, което допринася за укрепване на двустранните отношения. Посетих и Дипломатическия институт, за да се запозная с програмите и методологията му. Това беше много полезен опит, който оказа влияние върху разбирането ни за съвременната дипломатическа подготовка.
Това посещение беше ползотворно на всички нива – укрепи двустранните отношения и постави нова основа за бъдещо сътрудничество. Убедена съм, че това партньорство ще даде положителни резултати и ще допринесе за укрепване на отношенията между Кралство Бахрейн и Република България на международната сцена.
Изнесохте лекция в МВнР пред дипломати, експерти по Близкия изток, преподаватели от катедра „Арабистика и семитология“ и студенти от специалност „Арабистика“. Какво Ви е впечатлението от срещата с хора, които се занимават с процесите в Близкия изток и Северна Африка?
Имах честта на изнеса лекция пред една изключителна група от дипломати, експерти и специалисти в изучаването на Близкия изток и Северна Африка, както и пред преподаватели и студенти от катедра ,,Арабистика и семитология“. Тази среща беше изключителен шанс за взаимодействие с ерудирани хора, които пряко се интересуват от въпросите и предизвикателствата, пред които е изправен регионът.
Първоначалното ми впечатление е дълбоко възхищение от високото ниво на разбиране и интерес към региона, които проявиха присъстващите, независимо дали от исторически и културен аспект или по съвременни политически и икономически въпроси. Разбрах, че, освен тяхното възприятие за важността на региона на международната сцена, участниците имат широки познания по сложните предизвикателства, пред които е изправен Близкият изток и Северна Африка – политическите промени, икономическите проблеми и регионалните конфликти.
Изненадата ми бе провокирана най-вече от огромното им увлечение да учат и изследват и стремежа им за разбиране на проблемите от всеобхватна и балансирана перспектива. Това разнообразно присъствие на дипломати, специалисти, академични личности и студенти добави богато измерение на дискусията, по време на която имаше различни гледни точки, които в същото време се допълваха. По време на дискусията се докоснах до искреното желание за откриване на иновативни и устойчиви решения за предизвикателствата, пред които е изправен регионът, което отразява истински интерес към мир и стабилност.
Учуди ме и интересът на студентите от специалност ,,Арабистика“ и стремежът им към по-дълбоко познание на тази древна цивилизация. Въпросите и запитванията им бяха задълбочени и базирани на истинско разбиране на предизвикателствата пред региона, което показва, че има едно ново поколение от изследователи и учени, които разполагат с инструментите на анализ и имат желание за изграждане на мостове за междукултурно разбирателство.
Винаги съм била заинтригувана от интереса на тези хора към Близкия изток и Северна Африка. Това е богат на история регион и цивилизация, с които всички, като араби, се гордеем. По време на срещата ме смая нивото на познанието им по регионални въпроси и степента на тяхното увлечение да разберат сложните му културни, политически и икономически особености. Най-впечатляващото беше способността им да говорят на нашия арабски език. Напълно осъзнаваме, че това е един от най-предизвикателните за изучаване езици. Това усилие отразява дълбокото им уважение към арабската култура и желанието им да изградят връзки с народите от района и да ги разбират.
Главната цел на лекцията беше да представя един щрих от историята на Кралство Бахрейн и да споделим с присъстващите нашата визия за историята на Кралството, неговото настояще и бъдеще. Въпреки това считам, че опитът имаше положителен обратен резултат. Беше предоставена на мен и моите колеги рядката възможност да изслушаме мненията и впечатленията им за Бахрейн и региона като цяло. Този обмен беше много обогатяващ. От него научихме, че гледат на Кралството като на съвременна страна, която събира в себе си древни традиции и бъдещи стремежи.
Това, което придаде на дискусията допълнителна стойност, бе, че присъстващите не бяха само слушатели, а активни участници. Бяха поставени смислени въпроси и задълбочени бележки, които отразяваха точното разбиране за предизвикателствата и възможностите пред региона. Гордея се с коментарите на участниците за Кралство Бахрейн. Те посочиха успеха на Кралството в изграждането на уникален образец като смесица от устойчиво развитие и съхраняване на културната идентичност.
Тази среща не бе просто шанс да изнеса лекция, а беше платформа за обмяна на мнения и затвърждаване на взаимното разбиране. Чувствах, че разговорът между нас беше конструктивен и ползотворен. Беше ми представена гледна точка за моята страна и региона от различна перспектива и това е, което засилва вярата ми във важността на културния и дипломатическия диалог за укрепване на международните отношения.
Какво е посланието, което искате да отправите към хората, които желаят да учат арабски език и култура, за да работят като експерти в сферата на Близкия изток и Северна Африка?
Изучаването на арабския език – като ученето на всеки друг език – е пътешествие, пълно с предизвикателства. Но всъщност той носи огромни богатства за онези, които поемат по този път. Посланието ми към хората, които искат да учат арабски език и култура, е да се заредят с търпение и постоянство и да осъзнаят, че изучаването на арабски език, не е просто овладяване на нов език, а е прозорец към богата цивилизация, древна история и дълбоко познание на регион, изпълнен с разнообразие и предизвикателства.
Изучаващите трябва да започнат да развиват умения като слушане и говорене – те са ключът към общуването с носителите на арабския език – и създават основна база за изграждане на увереност в езика. Необходимо е да започнат да разговарят с носители на езика – дали чрез пътувания из арабските страни, или чрез присъединяване към местни общества, или посредством интернет. Те трябва да осъзнаят, че практическото обучение е по-ефективно от фокусирането само върху граматичните правила. Да наблягат на развиването на уменията по четене и писане, като използват текстове от ежедневието като новини и културни статии за задълбочаване на тяхното разбиране.
Не трябва да се ограничават само в учебните програми, а да се възползват от разнообразието от медии, гледането на новини, токшоута, арабски филми, както и слушане на подкасти и музика. Това ще им помогне да се запознаят с езика в неговите обичайни контексти и ще развият уменията за слушане и говорене.
Регионът на Близкия изток и Северна Африка не е хомогенен, а е пълен с културно и езиково разнообразие. Изследването на местните диалекти, различните обичаи и традиции ще даде възможност на желаещите да учат арабски език да разширят мирогледа си и ще ги направи по-способни да общуват с различни култури от региона, не само с книжовен арабски език (ал фусха), а с опит за разбиране на съвременните стилове, чрез които хората говорят в ежедневието си.
Наред с изучаването на езика, трябва да се обърне внимание и на историческата и географката предистория на региона, да се чете за неговата история, и да се осмислят социалните, икономическите и политическите контексти. Това е водещо за съзнателен и обективен анализ на съвременните въпроси. Ако учещите се стремят да работят в определени сфери, например политика, икономика, медии или правата на човека, е много важно да изучават и технически и специализирани термини в тези сфери, за да повишат професионалните си умения и да придадат стойност на опита си.
Накрая ще кажа: Не се плашете от грешките, а ги приемете като естествена част от пътя на учението. Бъдете изпълнени с любопитство и страст и бъдете готови да откриете една богата култура, която носи в себе си тайни и опит, които ще променят гледната ви точка за света около вас. Изучаването на арабски език е не просто умение, а е пътят към общуването, разбирането и изграждането на връзки чрез културите.
Какви са необходимите умения, които трябва да развива съвременният дипломат, за да се справя добре с работата си?
Съвременният дипломат се нуждае от пълен комплекс от умения и познания, за да изпълнява качествено и ефективно длъжността си в свят, в който промените настъпват бързо и предизвикателствата се увеличават. Искам да посоча, че гъвкавостта и адаптивността са сред най-важните такива за един дипломат. На регионално и на международно ниво политическата и дипломатическата обстановка се променят бързо. Способността да се справя с неочаквани ситуации и да формулира гъвкави отговори отразява подготовката на дипломата да се справя професионално с тези промени.
Широкото познание и постоянната осведоменост са също от особено значение за всеки успешен дипломат. Трябва добре да познава какво се случва около него – какви са развитията в различни сфери, не само в дипломацията и политиката, а също в икономиката, технологиите и околната среда. Това подпомага по-дълбокото разбиране за въпросите, с които трябва да се справя, и му дава възможност да предложи точни гледни точки и анализи. Ние в Академията за дипломатически изследвания ,,Мохамед Бин Мубарак Ал Халифа“ работим върху развитието на този аспект чрез обучителни програми, които акцентират върху предоставянето на дипломатите на познания и инструменти, с които те да са в крак със световните промени.
Уменията за ефективно общуване са ключови и дипломатът трябва да ги развива. Трябва да е способен да се изразява ясно, писмено и устно. Трябва да изслушва внимателно, за да разбира гледните точки на другите. Ефективното общуване не се ограничава само в думи, то обхваща и познаване на култури и уважаване на тяхното разнообразие. Това укрепва изграждането на взаимно разбиране с различните страни.
Владеенето на езици е особено значимо изискване в дипломатическата работа. Наред с арабски език, дипломатът трябва да се докосне и до други езици, за да комуникира с лекота в международните кръгове. Познаването на местните езици на някои страни подсилва умението на дипломата да общува с местните общества и да изгражда силни връзки с тях.
Способностите за преговори и убеждаване са изключително важни за дипломатическия път, когато [дипломатът] се нуждае да постигне договорки, които реализират интересите на страната, като запазват добрите отношения с другите страни. Способността за убеждаване и запазване на спокойствие под напрежение са също ключови качества, които допринасят за ефективността на дейността на дипломата в този контекст.
Последно, разбирането на различните култури и анализирането на разнородните контексти помагат на дипломата да е успешен в неговото начинание – най-вече в богати на разнообразие райони като Близкия изток. Необходимо е той задълбочено да познава обичаите, традициите, културите на местните, за да успее да изгради ползотворни отношения и да осъществи целите на страната си.
На това наблягаме в Академията. Работим върху подготовката на ,,комплексен дипломат“, способен да представлява държавата си умело на международно ниво.
Все повече арабки работят в сферата на дипломацията. Как Вие оценявате значимостта на този факт?
На 1 декември 2024 г. отпразнувахме Денят на бахрейнската жена под надслов ,,Жената е един достоен участник в изграждането на държавата“. Това е повод, който отразява признанието на Кралство Бахрейн за водещата роля, която заема жената в процеса на националното развитие. Този ден не е просто празник, а послание, което затвърждава мястото на жената като ключов участник в изграждането на държавата. Тя има влиятелна позиция и в други различни сфери, особено в политиката и дипломацията.
Едно от най-ярките доказателства за тази водеща роля е, че половината от завършващите Академията за дипломатически изследвания ,,Мохамед бин Мубарак Ал Халифа“ са жени. Това постижение отразява ангажиментът на Кралство Бахрейн за овластяване на жената и подкрепа за нейните възможности във всички сфери. Тези дипломирани жени днес заемат престижни дипломатически постове и представляват Бахрейн с гордост на международни форуми и спомагат за укрепване на позицията на Кралството на световната сцена.
Разумната подкрепа на управляващите беше и все още е основен стълб за успехите на бахрейнската жена. Това се изразява в политиките и програмите за предоставяне на възможности на жената – от образование и подготовка до заемането ѝ на ръководни постове, което ѝ предоставя шанс да докаже своите умения и да реализира амбициите си.
В сферите на политиката и дипломацията бахрейнската жена е доказала своята способност и достойнство чрез заемането на ръководни позиции. Имам щастието да виждам това сред колегите ми арабки дипломати, с които се срещам на регионални и световни събития. Успехът им в тази сфера отразява сегашната реалност, а именно – арабската жена, включително и бахрейнката, е способна да реализира своите големи постижения и ефективно да допринесе за укрепването на стабилността и мира.
Ние в Бахрейн вярваме, че жената не е просто подкрепа за развитието на държавата, а е лидер и влияе за изграждане на нейното бъдеще. Затова се счита, че наличието на голям брой жени сред дипломиращите се от Академията е източник на гордост и вдъхновение, което отразява визията на Кралството, което счита овластяването на жената за основна част от стратегията на визията за реализиране на устойчивото развитие. Денят на бахрейнската жена е шанс за отбелязване на нейните постижения и подновяване на обещанието за продължаване на подкрепата и овластяването ѝ, защото жената е основен стълб в изграждането и извисяването на нашата родина.
Споделете какви са амбициите на оглавяваната от Вас Дипломатическа академия „Мохамед Бин Мубарак Ал Халифа“?
Академията за дипломатически изследвания ,,Мохамед Бин Мубарак Ал Халифа“ се гордее със значителните си постижения още от нейното основаване. Тя се превърна в изтъкната национална институция в подготовката и квалифицирането на дипломатически служители. До сега са завършили 202 дипломати. Много от тях заемат престижни постове и представляват Кралство Бахрейн на регионални и световни форуми способно и умело. Също така Академията организира множество специализирани обучения и семинари, които спомогнаха за повишаване на професионалните умения на дипломатите. Заедно с това, Академията успя да активизира международното сътрудничество с видни дипломатически институти по света и да сключи партньорски споразумения, които допринасят за разширяването на перспективите за обучение и развитие съгласно Визията на Бахрейн 2030. Тези постижения отразяват твърдия ангажимент на Академията да предоставя най-добрите практики и критерии в сферата на дипломатическото обучение.
Амбицията на Академията е да стане водещ център за върхови постижения в сферата на дипломатическата квалификация и обучение, научните изследвания и превода. Академията се стреми да предлага усъвършенствани обучителни програми, базирани на най-съвременните способи и методологии, за да може да удовлетвори настоящите и бъдещите нужди в сферата на дипломацията в национален и международен мащаб.
Академията е насочена към подготовка и обучение на дипломати, които да придобият когнитивни и практически умения и да могат да представляват Кралство Бахрейн умело и високоефективно по международни форуми – било то на политическо, икономическо или културно ниво. Наблягаме на развитието на комплексните умения на дипломатите – умения за водене на преговори, анализиране и комуникация, за да гарантираме тяхната способност да се справят с различни предизвикателства и да представляват Кралството достойно.
Академията има и стремеж да стане влиятелен център за изучаване на арабски език за носители и неносители на езика. Чрез тази програма искаме да укрепим културното и езиковото познание и да отворим вратите на диалога между народи и култури. Арабският език не е просто средство за комуникация, а е мост за разбиране на култури и цивилизации. Този проект е част от визията ни за затвърждаване на ролята на Бахрейн като център за обмен на култури и познание.
В допълнение, Академията цели да се превърне в платформа за подкрепа на развитието на политики и стратегии, свързани с дипломатическата служба чрез провеждане на изследвания и проучвания, организиране на семинари и конференции, които подпомагат подобряване на ефективността на дипломатическата служба на Кралство Бахрейн. Вярваме, че развитието на дипломатическата работа е един постоянен процес и зависи от постоянно обучение и ангажиране с международните промени.
В крайна сметка нашата визия се изразява в превръщането на Академията в образец, който да бъде следван, в региона и света, което би затвърдило мястото на Кралство Бахрейн като водеща страна в развитието на дипломатическите умения, диалога между културите и взаимното им разбиране.
Нека поговорим за младите хора. По какъв начин Кралство Бахрейн инвестира в тях?
Благодарение на визията и наставленията на Негово Величество Краля и напътствията на правителството, оглавявано от Негово Височество Престолонаследника и министър-председател, Кралство Бахрейн обръща изключително внимание на младежите, стреми се да им предоставя възможности и да подхранва тяхната неспираща енергия. Те са стълб на бъдещето и основата на развитието на Кралството. Тази инвестиция в тях е видна днес – много от тях заемат ръководни постове в Кралството и са се превърнали в ключови партньори в процеса на националното развитие и изпълнението на Визията на Бахрейн 2030.
Бахрейнското правителство вярва в основната роля на младежите в стимулирането на прогреса и иновацията и ги направи ключов елемент в националните си програми. Това се изразява в приоритетното включване на младежите в работна програма на правителството на Кралство Бахрейн, която акцентира върху предоставянето на възможности и развитието на уменията им, за да са способни в различни сектори.
Кралство Бахрейн стартира множество инициативи и програми за развитието на младежите, които имат за цел да шлифоват техните умения и да ги подготвят за ръководни постове. Сред тези програми са ,,Програмата на министър-председателя за развитие на държавни служители‘‘. Тя предоставя шансове за развитие на ръководни и управленски умения. Друга такава е Програмата ,,Блестящ“ (لامع), която беше обявена от Министерството на младежта, в подкрепа на отличителни таланти и развитието им. Също така, ,,Основополагащата дипломатическа програма“, която предлага Академията за дипломатически изследвания ,,Мохамед Бин Мубарак Ал Халифа“ има водеща роля в подготовката на младежи за дипломатическа служба и за справяне с международните предизвикателства посредством съвременни умения и познания.
Този интегриран подход към инвестиране в младежите отразява ангажимента на Кралство Бахрейн да изгради едно осъзнато поколение, способно на творчество и иновации, и допринася ефективно за изграждането на светлото бъдещето на Кралството. Младежите в Бахрейн не само получават възможности, те са активни участници в създаването на визията на страната и изграждането на пътя ѝ на развитие.
Какви са Вашите впечатления от страната ни?
Република България остави в мен прекрасни впечатления като страна, която се отличава с красива природа, богата история и гостоприемни хора. Тя е страна, която съчетава аромата на миналото и еволюцията на настоящето. Посетилият страната може да се докосне до тази хармония чрез историческите забележителности, които разказват за цивилизациите, преминали през земите ѝ, и живописната ѝ природа, която придава особен чар на преживяването.
Това, което конкретно ме изненада, беше духът на гостоприемство, до което се докоснахме на всяко място. Българският народ е гостоприемен и приветлив и ни накара да се почувстваме у дома. Този дух отразява общите ценности, които ни сближават и особено що се отнася до мирното съжителство, което се счита за спойка между Бахрейн и България. Съжителството между различните култури и общества е неразделна част от националната ни идентичност. България също е богата на опит и можем да научим много от нея. Пътят ѝ на развитие и прогрес дава ценни уроци за това как може да бъдат полезни културното наследство и историята за укрепване на икономическото и социалното развитие. Това отразява сериозен ангажимент на страната за запазване на равновесието между традиции и съвремие и е възможен източник на вдъхновение за затвърждаване на сътрудничеството между страните ни.
Очакваме с нетърпение в бъдеще да посетим България и през другите сезони, за да се насладим още повече на магичната ѝ природа, красивите ѝ поля и специалните ѝ рози, които се считат за символ на тази прекрасна страна. България не е просто изключителна дестинация, а е мост на комуникация, обучение и обмяна на опит между народите на двете ни страни.
Вашият коментар